fbpx

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Via Twins No: 23

Çankaya/Ankara

10:00 - 18:30

6 Gün

Neden Adli Bilişim Eğitimi Almalısınız?
23 Mart 2020
Yazar:

Neden Adli Bilişim Eğitimi Almalısınız?

Bilgi çağını yaşadığımız 21. Yüzyılda teknolojiye bağımlı bir haldeyiz. Yaşamamızın her alanını dijitalleştiriyoruz. Teknolojinin yardımı ile yaşamımız ne kadar kolaylaşıyor gibi görünse de, madalyonun öteki yüzünde elektronik ortamda yapılan yolsuzluk, hırsızlık ve suistimaller var. Bu terimleri açmak gerekirse; banka hesaplarımıza girilmesi, e-postlarımızın ele geçirilmesi, kişisel bilgilerimizin çalınması gibi bilişim suçu olarak tabir ettiğimiz istenmeyen ve bize zarar veren olaylardır. Hal böyle olunca da  Adli bilişim konusunun her geçen gün çok daha fazla önem kazanmaktadır.

Adli Bilişim elektronik verilerin mahkemelerde delil olarak kabul edilecek şekilde toplanması ve analizi sürecidir. Tüm sürecin doğru olarak yönetilebilmesi için Adli Bilişim uzmanlarınca uluslar arası prosedür ve metodolojiler kullanılır. Adli Bilişim konularında kanun maddeleri ve hükümleri Türk Ceza Kanunu içinde yer almaktadır. Adli Bilişim İncelemeleri, adı üzerinde adli bir işlem olduğundan ve sonucunda bir rapor mahkemeye sunulacağından incelemeler hukuk mevzuatına uygun yapılmalıdır. Elektronik deliller yapılarından dolayı kolayca değişebilir veya bozulabilir. Bu nedenle elektronik veri üzerinde uzmanlık gerektiren hassas adli incelemeler bilgisayar teknisyeni veya bilgisayarcı olarak bilinen kişi ve firmaların ellerine bırakılmamalıdır.

Elektronik verilerin delil olarak kullanılabileceği tüm soruşturma, denetim veya incelemelerde mutlak surette Adli Bilişim konusunda uzman kişi veya kuruluşlara danışılmalıdır.

Paylaşın:

ARAYIN