fbpx

Sosyal Medya'da Bizi Takip Edin

Via Twins No: 23

Çankaya/Ankara

10:00 - 18:30

6 Gün

Yüzme Koçluğu
Meslek Tanımı:
Bir spor kulübünün yüzme takımını çalıştıran, teknik, kuvvet, çabukluk ve moral bakımından müsabakalara hazırlayan, sporcuların yüzme kural ve tekniklerine uygun olarak yetişmelerini ve gelişmelerini takip eden kişidir.
Yüzme Antrenörü Tanımı : Antrenör: İlgili spor dalında eğitim gördüğü programları başarı ile tamamlayarak bulunduğu kategori için belge alan; takımlarını bulunduğu ulusal ve uluslararası kural ve tekniklere uygun olarak yetiştiren, yarışmalara hazırlanmalarını ve yarışma, gelişmelerini takip etme görev ve yetkilerine sahip olan kişidir.

Görev ve İşlem Basamakları :
• Yüzme Antrenörü, işletmenin genel çalışma prensipleri doğrultusunda, araç, gereç ve ekipmanları etkin bir şekilde kullanarak, işçi sağlığı, iş güvenliği ve çevre koruma düzenlemelerine ve mesleğin verimlilik ve kalite gereklerine uygun olarak:
• Ferdi ve takım antrenmanlarının programlarını hazırlamak,
• Kara ve su antrenman programlarını hazırlamak,
• Antrenman programlarını uygulamak, sporcuları bağlı olduğu kulübü veya milli takımı en iyi şekilde temsil etmek üzere müsabakalara hazırlamak,
• Sporcuları, kısa ve uzun mesafe, kelebek, serbest, sırt üstü, kurbağalama ve karışık yüzme tekniklerinden bir veya birkaçında uzmanlaşacak şekilde müsabakalara hazırlamak,
• Yarışma takviminde belirtilen tüm yüzme müsabakalarına sporcularıyla beraber katılmak, uygulanacak teknik ve taktikleri müsabaka öncesi sporculara anlatmak,
• Takımın yapacağı kampları belirlemek, kamplara özel programlar yapmak,
• Sporcuların belirlenmiş oyun ve disiplin kurallarına uymalarını, hatalı hareket etmemelerini sağlamak,
• Sporcuların yaş gruplarına göre gerekli disiplini sağlamak,
• Sporcuların yaş gruplarına göre antrenmanlarda güvenlik önlemlerini aldırmak-almak,
• Sudayken takımın özelliğine göre toplu hareketi ayarlamak,
• Vücut pozisyonu, nefes alıp verme, kol mekaniği, ayak vuruşu ve diğer temel konuları genç sporculara öğretmek, hatalarını anında düzeltmek,
• Meslek alanı ile ilgili gelişmeleri takip etmek, uygulamak, vb. görev ve işlemleri yerine getirir.

Sürekli gelişen ve eğitmenin kendisini yenilemesi gereken bir meslektir. Eğitmen olacak kişilerin sağlık ve antrenman prensipleri ile ilgili kendisini çok iyi yetiştirmesi donanımlı hale getirmesi gereken bir meslektir. Yurt içi ve yurtdışı gelişmeleri yakından takip eden, teknoloji ve sporu bilen eğitmenler sektörde ön plana çıkmaktadır. Unutmayalım ki çalışma konumuz insan sağlığıdır. Yanlış antrenman planlaması ve yanlış bilgiler birçok antrenörün yasal olarak zorluklar yaşamasına neden olmuştur. Bu konuda gerekli önemi göstermeli ve doğru yerlerden doğru bilgileri öğrenerek bu işi yapmanızı öneriyoruz.

Yüzme Antrenörü Çalışma Koşulları:
Tam zamanlı veya yarı zamanlı olarak çalışılan bir sektördür. Shift sistemi ile çalışan bir çok tesiste başlangıç saati 06:00 – 22:00 arasında değişmektedir. Tesisin büyüklüğü, üye kapasitesi ve aktivitelerine göre çalışan personel sayısı doğru orantıldır. Yaz ve Kış spor okulları dönemsel işlerdir.

Yüzme Antrenörü Nasıl iş bulunur ?
Eğitimleriniz aldınız sıra iş bulmada; unutmayalım ki her sektörde olduğu gibi bu sektördede rekabet üst düzeydedir. Fark yaratan eğitmenler yeterli eğitim bilgisine ve donanıma sahip kişiler olmaktadır. Eğitim dışında dış görünüş hayat tarzınız, üyelerle olan iletişiminiz sizi öne çıkaracak özelliklerdir.
Yüzme İş İlanlarına web üzerinden yayın yapan bir çok iş bulma sitesinden ulaşabilir başvuru yapabilirsiniz. DM Akademi olarak sektörde bu konuda çalışmalar yürütmekteyiz. Ayrıca çalışmak istediğiniz yerlerin listesini çıkararak birebir müracat edebilirsiniz. Bulunduğunuz ildeki İŞKUR müdürlüklerini ziyaret ederek özgeçmiş bırakarak iş ilanlarından haberdar olabilirsiniz.

Yüzme Antrenörü Nerelerde Çalışabilir?
Kamu ve Özel sektörde bir çok tesiste görev alabilir. Son yıllarda Türkiye’de spor tesisi sayısında artış birçok iş fırsatını beraberinde getirmiştir.

Yüzme Antrenörü Maaşı ne kadardır?
Sektöre ilk başlayanlar ve deneyimli eğitmenlerin maaşı asgari ücret ve 10.000tl arasında değişmektedir. Son yıllarda kişiye özel ders veren eğitmenlerin ücretleri birçok sektörde alınan ücretlerin üstünde olduğu gözlemlenmektedir. PT ( Personal Trainer ) kişiye özel ders sisteminde eğitmenler çalışmış oldukları kurum ile özel anlaşmalarına göre ekstra ücret alırlar.

• Eğitim programı uygulamalı olarak hazırlanmıştır.
• Tüm müfredat, etkileşimli eğitim (e-eğitim) modulleri ve videolardan oluşmaktadır.
• 2 Gün (16 saat) yüz yüze uygulama eğitimi.
• Yüz yüze eğitim 2 gün uygulamalı olarak küçük gruplarla birebir yapılmaktadır.
• Eğitim süresiz olarak erişiminize açık kalacaktır.
• Eğitim süreniz boyunca ilgili eğitim danışmanlarımız sizlere her konuda destek olacaklardır.

ARAYIN